Owczarek niemiecki - strona o rasie / Szkolenie 

Domowe szkolenie owczarka niemieckiego

Ci z nas, którzy mają owczarki niemieckie i chcieliby nauczyć je kilku przydatnych zachowań lub oduczyć tych niepożądanych nie muszą wcale udawać się na specjalne szkolenia. Oczywiście byłoby to sytuacją idealną, ale nie wszystkich na to stać i nie wszyscy mają taką możliwość. Czasem w naszej miejscowości nie ma takiej szkoły dla psów. Wtedy posiłkować się trzeba własnymi umiejętnościami.

Najlepiej psa uczyć prawidłowych zachowań już od szczeniaka. Obowiązuje zasada: im szybciej, tym lepiej, gdyż najtrudniej oduczyć psa zakorzenionych złych nawyków. Takie szkolenie jest w zasadzie formą dostosowania charakteru psa do życie wśród ludzi. Przecież w zasadzie normalne jest to, że pies skacze na pana, bo się cieszy na jego widok, aczkolwiek przyjęcie na siebie 30-40 kilogramowego kolosa do najprzyjemniejszych nie należy. Albo gonienie za samochodami. W psie odzywa się instynkt myśliwego, ale grozi to potrąceniem psa przez samochód, co może doprowadzić do jego śmierci lub nawet spowodować wypadek samochodowy pociągający za sobą rany lub śmierć kierującego i pasażerów pojazdu.

Bardzo łatwo psa można oduczyć następujących złych nawyków:

napadanie na inne psy
otwieranie drzwi
skakanie na ludzi
gonienie za kotami, ptakami itp.

Domowe szkolenie owczarka niemieckiego - napadanie na inne psy

Nawyk ten ściśle wywodzi się z psiego instynktu łowieckiego. Aby oduczyć naszego psa takiego zachowania warto zwrócić się o pomoc do właściciela dobrze ułożonego psa.

Po założeniu kagańców właściciel ułożonego psa, odpina mu smycz i wydaje komendę siad. Następnie przychodzi właściciel psa szkolonego i spuszcza swojego pupila ze smyczy. Ten pędzi na spotkanie z drugim psem i "napada" na niego. Właściciel karnego psa, karze psa niewychowanego uderzeniem smyczą, aby pokazać mu, że atak na inne zwierzę jest niepożądany. Następnie właściwy pan psa zapina go na smycz i udaje się na spacer w przeciwnym kierunku.

Po kilkukrotnym powtórzeniu ćwiczenia (w pewnych odstępach czasowych), niewychowany pies powinien oduczyć się takiego postępowania.

Drugim ćwiczeniem jest ustawienie psów 9ubranych w kagańce i smycze) naprzeciw siebie w odległości około 10-15 metrów i powolne zbliżanie sie ku sobie ich panów wraz z pupilami. W momencie kiedy którykolwiek z psów wyrwie do przodu, zostaje ukarany silnym szarpnięciem smyczy i komendą głosową.

Po kilku takich ćwiczeniach, psy powinny odzwyczaić się nagłego wyrywania do innych psów i napadania ich.

Domowe szkolenie owczarka niemieckiego - skakanie na ludzi

Dość często zdarza się tak, że nie ułożone psy, okazując radość z widoku swojego pana, skaczą na niego i opierają o niego swoje łapy. Jeśli pies robi tak tylko wobec domowników, to jeszcze pól biedy. Gorzej kiedy robi tak witając wszystkich gości przychodzących do domu, gdyż może się zdarzyć pobrudzenie lub uszkodzenie ubrania, czy w skrajnych przypadkach przewrócenie i atak paniki gościa.

Oduczenie psa takich nawyków nie jest wyjątkowo trudne. Po prostu trzeba zastosować metodę karania za każdy skok, ale w taki sposób, aby pies nie skojarzył tej kary z osobą opiekuna, do którego powinien mieć bezgraniczne zaufanie.

Najlepiej już podczas pierwszego takiego powitania, pogłaskać, poklepać psa, pieszczotliwie się doń odzywając, a jednocześnie lekko nadepnąć mu na tylną łapę, nie przerywając głaskania. Warto też poinformować odwiedzających nas gości, aby postąpili tak samo. Po kilkunastu takich ćwiczeniach zauważymy zadowalającą zmianę w zachowaniu psa.

Domowe szkolenie owczarka niemieckiego - gonienie za kotami itp.

Gonienie za kotami, ptakami i temu podobnymi celami jest zakodowane w psim instynkcie łowieckim. Już od szczeniaka psy trenują w czasie zabawy polowanie i tego uczą się najszybciej i bez niczyjej pomocy. Jednak jeśli właściciel nie dopilnuje tej edukacji, w psie wykształcają sie złe nawyki polowania praktycznie na wszystko co się rusza.

Odzwyczajenie od tego niechcianego nawyku jest tym łatwiejsze, im młodszy jest pies. Chodzi o to, aby w czasie spacerów powstrzymywać psa od wszelkich prób gonienia za zdobyczą. Każdą taką próbę należy karać słownie oraz mocnym szarpnięciem smyczy. Jeśli to nie pomaga, należy zastosować ostrzejsze metody karania i powstrzymywania psa.

Niestety im później weźmiemy się za edukację, tym gorzej. Pies, który już zakosztował przyjemności polowania, nie będzie chciał łatwo z niego zrezygnować. Jeśli sobie nie poradzimy, udajmy się po fachową pomoc do instruktorów wyspecjalizowanych w szkoleniu psów.

 
   Żywienie owczarka
   Galeria
   Historia rasy
   Pielęgnacja
   Szkolenie
   Wzorzec rasy
 
Copyright ©2008 by Owczarek niemiecki - strona o rasie
Kreator Stron www