Owczarek niemiecki - strona o rasie / Pielęgnacja 

Pielęgnacja owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie jako takie nie wymagają specjalnej pielęgnacji i można śmiało powiedzieć, że są to psy, które wymagają najmniej czasu od swoich opiekunów, w zakresie pielęgnacji i opieki. Jako silne i odporne psy wymagają jedynie prostych, najbardziej potrzebnych zabiegów.

W okresie wylinki usunięcie martwego podszerstka nie jest konieczne, aczkolwiek wskazane ze względu na śmiecenie poprzez gubienie włosia. Owczarek długowłosy linieje bardzo rzadko, najwyżej raz do roku, na wiosnę. Wyjątkiem może tu być dodatkowa wylinka u suk, występująca po ciąży lub cieczce.

Pielęgnacja owczarka niemieckiego - uszy

Zaleganie w uszach woszczyny może być przyczyną zapalenia lub podrażnienia nabłonka kanału słuchowego. Można to zauważyć przede wszystkim po ciągłym drapaniu się psa w okolicach ucha, potrząsaniu głową itp. Ucho jest rozgrzane, wydziela specyficzny zapach, a pies nie daje sobie tego ucha obejrzeć gdyż powoduje to u niego ból.

Przyczyną takiego stanu rzeczy są bakterie, roztocza i grzyby. Aby tego uniknąć należy kontrolować stan uszu psa (wzrokiem i węchem) i w razie potrzeby przecierać delikatnie wnętrze małżowiny usznej kawałkiem suchej waty, ewentualnie nasączonej specjalnymi preparatami do czyszczenia psich uszu. W razie jakichkolwiek podejrzeń i problemów należy udać się do weterynarza.

Równie groźne jest dostanie się wody do ucha środkowego. Pies odruchowo, próbując wytrząsnąć wodę z ucha potrząsa głową, co powoduje, że jej część dostaje się właśnie do ucha środkowego. Prowadzi to do zapalenia i prowadzi do podrażnienia psa, gdyż niekorzystnie wpływa na najważniejszy z jego narządów - słuch. Aby tego uniknąć należy uważać, aby do uszu psa nie dostała się woda. Trzeba być czujnym podczas kąpieli, a w akwenach wodnych nie dopuszczać, aby głowa psa znalazła się pod wodą.

Kolejnym problemem są ciała obce w uchu zwierzęcia. Jeżeli już do ucha dostanie się źdźbło trawy itp. i nie można usunąć go samodzielnie, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Objawem takiej sytuacji jest potrząsanie łbem i próby wytrząśnięcia przez psa obcych ciał. Narażone są na to szczególnie zwierzęta biegające w okresie letnim w wysokiej trawie.

Pielęgnacja owczarka niemieckiego - zęby

W ciągu kilku pierwszych tygodni życia szczeniakowi wyrastają zęby. Początkowo są to mleczaki, później (po około 3 miesiącach) zastępowane są one zębami stałymi. Należy kontrolować ten proces, gdyż zbyt długie pozostawanie mleczaków w szczęce może spowodować nieprawidłowe rośnięcie zębów stałych. W tym czasie nie należy dopuszczać do zabawy, w której pies ciągnie cokolwiek zębami. Najlepszą zabawką jest wtedy miękka cielęca kość, która zapewni nam wypadnięcie mleczaków i dostarczy do organizmu zwierzęcia związki potrzebne do budowy kości. Podawanie w tym czasie antybiotyków może doprowadzić do trwałych, nieodwracalnych zmian w uzębieniu, a nawet spowodować, że niektóre zęby nie wyrżną się w ogóle.

Po udanym wyrżnięciu się wszystkich zębów, największym problemem stojącym przed właścicielami psów jest kamień nazębny. Żaden pies nie lubi grzebania mu w paszczy i mycia zebów szczoteczką, jeśli jednak zdecydujemy się na takie czyszczenie, musimy to robić regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. Znacznie mniej inwazyjne jest podawanie specjalnych kości, żucie których spowoduje mechaniczne zdzieranie osadzającego się kamienia. Pies sam sobie czyści zęby, mając przy tym radochę z gryzienia kości.

Jeśli już kamień się pojawi i trzeba go usunąć, należy zaopatrzyć się w specjalne preparaty do usuwania kamienia nazębnego, dostępne w każdym dobrym sklepie zoologicznym.

Wszelkie zmiany w uzębieniu, które zauważymy przy regularnych jego kontrolach należy jak najszybciej zgłosić weterynarzowi. Pęknięcia, ubytki szkliwa, rysy itp. sprawy mogą się szybko skończyć wypadnięciem zęba ze szczęki.

Pielęgnacja owczarka niemieckiego - pazury

Psy, w przeciwieństwie do np. kotów, są zwierzętami o stałych, nie wysuwanych pazurach, co sprawia, że nie ma z nimi zwykle wiele kłopotów. Zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się przede wszystkim do regularnego skracania pazurów. Pies w warunkach naturalnych sam ściera sobie paznokcie, jednakże w mieszkaniach i domach wyposażonych w dywany i wykładziny lub w przypadku ograniczenia ruchu po twardych powierzchniach wymagana jest interwencja właściciela.

Łatwo się zorientować, że pazury psa są za długie, słuchając go jak stąpa po twardym podłożu. Jeżeli w tym momencie słychać, że pazury trą o podłoże, jednoznacznie oznacza to, że należy je skrócić. Przycina się je za pomocą specjalnej gilotynki. Nożyczki i tego typu sprzęt raczej się nie sprawdzą ze względu na twardość i grubość psich pazurów. Przy obcinaniu trzeba uważać na mocno unerwiony i wrażliwy rdzeń paznokcia, którego przecięcie spowoduje duży ból, a nawet kilkudniowe problemy z chodzeniem. Pazurki, za drobną opłatą, można przyciąć u weterynarza, np. przy okazji wizyty na szczepieniu itp.

Pielęgnacja owczarka niemieckiego - pchły i kleszcze

Na przełomie kwietnia i maja mamy w Polsce do czynienia z największą aktywnością kleszczy, które są nosicielami groźnej dla psów Babeszjozy. Kleszcz wkłuty w psa przez więcej niż 48 godzin może zarazić zwierzę tą groźną chorobą.

Jeśli u zwierzęcia ukąszonego przez kleszcza zauważycie gorączkę, kulenie, zmiany w moczu, apatię, należy niezwłocznie zgłosić się do weterynarza celem podjęcia leczenia. Jest ono żmudne i długotrwałe, dlatego lepiej zapobiegać chorobie stosując środki odstraszające kleszcze, które dostępne są u każdego weterynarza. Po każdym spacerze, gdzie istniało zagrożenie przedostania się na naszego psa kleszcza, należy go dokładnie obejrzeć i w momencie zauważenia pasożyta, usunąć go samemu lub przy pomocy weterynarza. Nie należy smarować kleszczy alkoholem i tłuszczem, gdyż występuje wtedy u nich ślinotok, w wyniku którego, do organizmu psa mogą przedostać się zarazki chorobotwórcze.

Nie mniejszym problemem są pchły mogące być przyczyną alergicznego zapalenia skóry. Drapiąc się do krwi, pies może doprowadzić do zakażeń bakteryjnych i grzybicznych, często trudnych w leczeniu. Poza tym, pchły są nosicielami pośrednimi tasiemca psiego. Warto więc stosować środki zapobiegające zapchleniu, które dostępne są u każdego lekarza weterynarii i często połączone są w jeden preparat, zarówno przeciw kleszczom, jak i pchłom.

 
   Żywienie owczarka
   Galeria
   Historia rasy
   Pielęgnacja
   Szkolenie
   Wzorzec rasy
 
Copyright ©2008 by Owczarek niemiecki - strona o rasie
Kreator Stron www